Fokača nam skorajda ne more spodleteti, lahko nam le bolj ali pa manj uspe. Težko jo preveč vzhajamo, da se ne bi vsaj malo napihnila med peko – oblike ji pa tako ali tako ni treba držati. Lahko jo zamesimo zjutraj in spečemo zvečer, lahko pa testo pripravimo popoldne in jo spečemo zjutraj. Meni se fokača, ali pa če se ne pačim, pogača, zdi hibrid med kruhom in pico; testo spominja na kruh, nadev pa na pico. Najboljše iz obeh svetov!
Obložimo jo seveda po lastih željah in preferencah. Deluje vse od alpske verzije, ki jo samo posujemo z delikatesnimi ocvirki in čebulo, italijanskih variant z inčuni in paradižniki ali olivami in parmezanom, pa do fine francosko navdahnjene bogatije z artičokami, sirom brie in radičem.
Fokača z drožmi
Pripomočki
- velika skleda
- raven globok pekač
Sestavine
- 345 g bela moka tip 500
- 150 g bela moka tip 400
- 240 g aktivne droži
- 310 g voda postana ali filtrirana
- 10 g sol
- 10 g olivno olje
Postopek
- Vso moko, droži, sol in 280 g vode dobro zmešaj in gneti 5 minut.
- Dodaj 30 g vode in ponovno pregneti.
- Dodaj 10 g olivnega olja in pregneti. Testo pokrij s kuhinjsko krpo.
- V naslednjih dveh urah vsake pol ure opravi serijo raztegov in pregibov.
- Približno štiri ure po prvem koraku testo iz sklede prestavi na (rahlo naoljen ali obložen s peki papirjem) pekač (dimezije pribl. 35 x 25 cm) in čez pekač napni folijo za živila.
- Če želiš, da testo počiva čez noč, ga po treh ali štirih urah prestavi v hladilnik. Lahko pa fokačo pustiš na sobni temperaturi pribl. 5 ur, da se naredijo mehurčki in se testo razleze.
- Po vrhu polij še malo olivca, z mokrimi prsti naredi za fokačo značilne vdolbinice, jo obloži z željenim nadevom in jo postavi v na 275 °C razgreto pečico. Zmanjšaj temperaturo na pribl. 235 °C in peci dobre pol ure oz. do zaželjene stopnje hrustljavosti.
- Fokačo vsaj malo ohladi na kuhinjski rešetki, preden jo razrežeš.